V domovině jihoamerických trnuch převládá měkká voda se slabě kyselou reakcí. Proto je všeobecně doporučována tvrdost maximálně 15 °dGH a pH 6,5 – 7,0 (Baensch et Riehl, 1996). Mnoho chovatelů rejnoky bez problémů chová a odchovává i v běžné vodovodní vodě o vyšší tvrdosti a pH přes 7,5. Úspěšný chov a odchov v tvrdé vodě až do 30 °dGH uvádí také Hofmann (2005).
Mnohem důležitější než fyzikální parametry vody je její čistota a co nejmenší koncentrace dusíkatých látek. Trnuchy jsou velmi citlivé i na krátkodobě zvýšený obsah dusitanů (NO2-) a čpavku (NH3). Z tohoto důvodu často hynou po překrmení, pokud v akváriu zůstanou zbytky nespotřebované potravy, které rychle podléhají zkáze a mohou rychle otrávit vodu.
Bezpodmínečně nutná je tedy dokonale fungující biologická filtrace. V dobře zaběhlém biologickém filtru se čpavek a dusitany rychle přemění na výrazně méně toxické dusičnany (NO3-). Důležité je šetrné praní vložek biologického filtru, aby nedošlo k zabití a přílišnému vyplavení nitrifikačních baktérií. Výhodou je, když je možné prát vždy jenom část filtračních vložek a část nechat zase na příští čištění.
K nebezpečným výkyvům obsahu čpavku a dusitanů může dojít po několikahodinovém výpadku elektrické energie. Nečistoty ve filtru začnou bez přístupu kyslíku zahnívat a po opětovném zapnutí filtru se škodlivé sloučeniny mohou dostat do akvária. Z tohoto důvodu má mnoho chovatelů trnuch záložní zdroj, který automaticky sepne při výpadku elektrické energie.
Ke zvýšení obsahu dusíkatých látek může také dojít v případě, že rejnok vyvrhne část přijaté potravy v různém stádiu natrávení. Vyvrhnout potravu může po překrmení, při poklesu obsahu kyslíku ve vodě nebo v důsledku stresu.
Dusičnany, které se s pomocí nitrifikačních baktérií ve správně fungujícím biologickém filtru tvoří z dusitanů, jsou méně nebezpečné. Zcela ideální je, pokud jejich koncentrace nepřesahuje 50 mg/l-1. Rejnoci jsou sice schopní se přizpůsobit i koncentraci dusičnanů přes 100 mg/l-1, ale chov v takovýchto podmínkách je značně riskantní.
Hofmann et Novák (1998) doporučují přidávat do vody rašelinný výluh pro lepší aklimatizaci nově importovaných jedinců.
Teplota vyhovuje mezi 24 – 30 °C v závislosti na chovaném druhu.
I při dokonalé filtraci je nutná pravidelná částečná výměna staré vody za čerstvou.
Vhodné je vyměňovat 1/5 – 1/4 obsahu minimálně jednou týdně.
Na pravidelnou výměnu vody je třeba myslet již při projektování akvária. Velkou výhodou je, pokud je nádrž vrtaná a odkanalizovaná. Také přívod čerstvé vody v těsné blízkosti akvária značně zjednodušuje a urychluje obsluhu (Kroupa, 2010).